google.com, pub-1617291006785450, DIRECT, f08c47fec0942fa0

SOVYETLER BİRLĞİN’NİN SUYUN ÜSTÜNDE GİDEN GARİP ARACI EKRANOPLAN

Soğuk savaşta en önemli şeylerden biri istihbarattı Amerika ve Sovyetler birliği birbirlerini gözetlemek için casus uydular ve uçaklar gibi teknolojiler kullanıyordu. Amerika'nın casus uydusu corona 1967 yılında hazar denizinin kıyısındaki bir Sovyet üssünde tanımlanamayan büyük bir cismin fotoğrafını çekti. Uçağa benzeyen bu cismin kanatları bir uçak için fazla küçüktü ve gemiye de benzemiyordu. Casus uydunun fotoğrafını çektiği bu şey Lun sınıfı ekronaplanların atası KM sınıfı ekronaplandı.


Peki Nasıl Ortaya Çıktı Bu Ekronaplan projesi


1960’lı yıllar dünyadaki savaş dönemlerinde sonra en gergin yıllardı. Soğuk Savaş Döneminin baş düşmanlar ABD ve SSCB askeri teknoloji konusunda büyük miktarda yatırımlar yapıyordu. Sovyetler Birliği lideri Nikita Kruscev’in yakın arkadaşı aerodinamik uzmanı Rostislav Alekseyev uçak gemi karışımı bir aleti Sovyetler birliği ordusuna sundu. Projeye göre Alekseyev’in Ekranoplan olarak adlandırdığı alet; bir uçak kadar hızlı olacak, bir gemi kadar büyük olacak, suyun üzerinden 4 metre gibi bir mesafede gidecek ve bu sayede hem deniz radarları tarafından hem hava radarları tarafından tespit edilemeyecekti. Proje kabul edildi ve 1964 Ekronaplanların yapımına başlandı. KM sınıfı Ekronaplan ilk uçuşunu 16 Ekim 1966 tarihinde yaptı. Yerden 4 metre yüksekte gittiği için Havacılıkta zemin etkisi olarak adlandırılan uçakların yere yakın uçunca daha verimli olması sebebi ve 8 adet Kuznetsov NK 87 motoru sayesinde saate 500km/s hızla gidebiliyordu. 100lerce askeri veya tonlarca mühimmatı istenilen noktaya hızlı bir şekilde götürebiliyordu. Ayrıca üstünde 6 adet füze rampası ve makineli tüfek yuvalarıyla küçük bir savaş gemisinden farkı yoktu. KM sınıfı Ekronaplan 1980 yılına kadar çeşitli test ve görevlerde kullanıldı. 1980 yılında ise bir kaza sonucu hazar denizinde battı.Sahne Lun Sınıfı Ekronaplanların


Lun sınıfı Ekronaplanların projesine 1975 yılında başlandı. Toplam 2 adet yapılması planlanan bu araçlardan ilki 1987 yılında hizmete girdi ikincisi ise SSCB’nin yaşadığı mali sıkıntılardan dolayı yapımından vazgeçildi. 1987 yılında hizmete giren araç ise Sovyet Donanması tarafından etkili bir şekilde kullanıldı. Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından Rus donanmasına miras kalan bu aracın 1995-99 yılları arasında kadar kullanıldığı iddia ediliyor. Günümüze kadar ulaşan tek araç şu an Rusya’nın Kaspiysk şehrindedir.Günümüzde Hiç Ekronaplanlarla İlgili Projeler Var Mı?

Günümüzde A-50 ve А-300-538 olmak üzere ikisi de Rus havacılık şirketleri tarafından geliştirilen iki Ekronaplan projesi bulunmaktadır.


Ekstra Bilgi: Lun ve KM sınıfı Ekronaplanların kullanıldığı tek bölge Hazar denizidir. Hazar denizi dışında başka bir bölgede kullanılmamışlardır.

© 2020 teknodosya.com

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey YouTube Icon