google.com, pub-1617291006785450, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Makineler Düşünebilir mi ?

En son güncellendiği tarih: 23 Kas 2019

Yapay zeka çoğumuzun bildiği, günümüzün önemle takip ettiği ve de üzerine hala çalışmaların sürdüğü bir alandır. Teknolojinin değişik bir versiyonudur. Adına birçok ma-

kalelerin yazıldığı o gelişme neymiş birde gelin hep beraber inceleyelim.


Yapay Zeka; insan doğasını yansıtma, kendi düşüncelerine sahip, sayısal ve özellikle sözel anlamda, hareket, işitme gibi birçok yeteneğe sahip donanımsal sistemler bütünüdür. Kısacası insan gibi tepkiler verebilen insan gibi düşünebilen bilgisayar ve ürünleridir.

Bu terim ilk kez bilgisayar teknolojilerininin yeni çıktığı zamanlarda Mathison Turing tarafından "makineler düşünebilir mi?" sorusu ile ortaya atılmıştır.

Çeşitli şifre algoritmaları ve veri çalışmaları ile birlikte ortaya çıkan Makine Zekası kavramı , ilk bilgisayarlardan bugünkü akıllı telefonlara kadar üretilen tüm teknolojik cihazların , insan temel alınarak geliştirildiğini ortaya koymaktadır.

İlk yapay zeka çalışmaları McCulloch ve Pitts tarafından, insan davranışları gösteren ürün geliştirme odağında yapay zeka çalışmaları, yapay sinir hücreleri ve farklı bilim dalları ile çalışarak, robotlara çeşitli fonksiyonlar atayabilme özelliğini getirdi. Bununla birlikte fabrikalardaki tek kollu robot çalışanların ilk adımaları atılmış oldu. Tabi bu durum güzel bir gelişme gibi gözükse de aslında insan gücü yavaş yavaş üretimden çekiliyor yerini makinelere bırakıyordu. Ama aynı zamanda daha kısa sürede daha hızlı ve daha az hatalı ve hatta hatasız ürünler de elde etmeye yarıyordu.Günümüzde 3. Sanayi Devrim'i hüküm sürdüğünden makineler ile insanlar beraber çalışıyorlar. Peki ya 4. Sanayi Devrimi'nde ne olacak?

4. Sanayi Devrimi'nin diğer bir söylemi gibi karanlık fabrikalar , karanlık sanayiler. Mecazen karanlık değil gerçekten karanlık fabrikalar. İnsansız hava araçları gibi insansız fabrikalar. Işık olmayacak çünkü ışığa gerek duyacak bir göz olmayacak.

1 görüntüleme

© 2020 teknodosya.com

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey YouTube Icon