google.com, pub-1617291006785450, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Endüstri 1.0'dan 4.0'a

En son güncellendiği tarih: 23 Kas 2019

Endüstri 1.0; ilk defa su ve buhar gücü kullanan makinelerin mekanik üretime geçmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu sanayi devriminde atölyelerin yerini fabrikalar almaya başladı. Bu sanayi devrimiyle güçlü bir işçi sınıfı da ortaya çıkmış oldu.

Endüstri 2.0; elektrik enerjisinin üretim aşamalarında kullanılmasıyla ve fabrikalarda yürüyen bant sistemlerinin kullanılmasıyla seri üretime geçilen dönemdir.

Endüstri 3.0; 1960’lı yıllarda bilgisayarların fabrikalarda kullanılmaya başlamasıyla ortaya çıktı. Bilgisayar kontrollü makineler insanların yerini almaya başladı. Bilgisayar kontrollü makineler insanlardan daha hızlı ve hatasız üretim yapabiliyordu. Üretimi insanlar yerine robotların yapmaya başlamasıyla endüstri 1.0 ile ortaya çıkan işçi sınıfı küçülmeye başladı.

Endüstri 4.0; Bu kavram ilk defa 2012 yılında Almanya’da ortaya çıkmıştır. Bu kavram için en önemli olan iki şey vardır: yapay zeka ve nesnelerin interneti. Bu sanayi devriminde üretim süreçlerinin tamamı yapay zekalar ve yapay zekaların internet üzerinden birbiriyle iletişimleri gerçekleştirilecek. İnsanların tek yapacağı tek şey üretmek istediklerine karar vermek olacak. Kalan her şeyi bilgisayar, yapay zeka ve nesnelerin interneti sayesinde global internet ağı yapacak. Bu sanayi devrimi ile Üretimin ne kadar efektif olacağına yapay zeka karar verecek. Bu sayede üretim olabildiğince ucuz, etkili ve verimli hale gelecek. Endüstri 4.0’ın bir diğer amacı ise çevreyi kirletme oranını düşürmektir.

14 görüntüleme

© 2020 teknodosya.com

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey YouTube Icon