google.com, pub-1617291006785450, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Amerika’yı Ay’a Çıkartan Alman Bilim Adamı: Wernher von Braun

En son güncellendiği tarih: 23 Kas 2019

Wernher von Braun 1912 yılında Polonya da doğdu. Babası İçişleri Bakanlığında sıradan bir memurdu. 1915 yılında babasının memuriyeti sebebi ile Berlin’e taşındılar. Astronomiye ilgisi annesinin ona küçükken aldığı teleskop ile gökyüzünü izlemesiyle başladı. 1925 yılında uçuş okuluna kaydoldu fakat matematik ve fizik derslerini geçemediği için okulu bitiremedi. Bu durumu gören ailesi Braun’u özel bir okula yazdırdı. Özel okuldan mezun olduktan sonra 1930 yılında Berlin Teknik Üniversitesi’ne girdi. 1932 yılında okulu bitirdikten sonra makine mühendisi olmuştu. Fakat o bununla yetinmedi ve Astronomi, fizik ve matematik alanlarında Berlin Friedrich-Wilhelm Üniversitesi'nde yüksek lisans ve doktora yaptı. Aynı yıl Silahlı Kuvvetler Silahlar dairesinde memur olarak çalıştı. Ayrıca sıvı yakıtlı roketlerin geliştirilmesinde çalıştı. 1934’te Dr. Mühendis, 1937 Peenemünde deneme tesislerinde füze geliştirme teknik yöneticisi olarak çalıştı ve Nazi Partisi'ne girdi.

2.Dünya Savaşı Dönemi

Braun çalışmaları sayesinde Alman Roket Sanayi’nin başına geldi. 1940 yılında SS-Strumbannführer (Binbaşı) rütbesi aldı. 1942 yılından itibaren dünyanın ilk uzun menzilli Balistik füzesi olan V2 Roketleri üzerinde çalışmaya başladı ve 1944 yılında V2 Roketleri seri üretime girdi.

Braun Almanya için o zamanın teknolojisinin çok ötesinde bir roket yapmış olsa da bu Almanlara savaşı kazandırmak için yetmedi. Almanya yenildi. Sovyetlerin savaş esirlerine yaptıkları işkencelerden korktukları için Kardeşi ve iş arkadaşı Magnus von Braun ile 2 Mayıs 1945 günü Amerikan askerlerine teslim oldular. Amerikalılara teslim olan diğer bilim adamları ile beraber Amerika’ya götürüldü.

NASA Kariyeri

Amerika’da Tüm Nazi geçmişi silindi ve 1955 yılında Amerikan vatandaşlığına geçti. ABD'de silah geliştirme çalışmalarına katıldı. 1960'ta, Teksas'ta, Huntsville'deki George C. Marshall Space Flight Center'in müdürü oldu. ABD kıtalararası balistik füze programında ve Uzay Yarışı başladıktan sonra Amerikan uzay programında kilit işlerde çalıştı. Ay'a insan gönderilmesini sağlayan Apollo projesinin roketi Saturn V, kendisi tarafından tasarlandı. 1970'te NASA planlama Bölümü Başkanı oldu.


Saturn V Roketlerinin Önünde

NASA Sonrası Kariyeri

1 Temmuz 1972 tarihinde havacılık şirketi, Maryland, Germantown'daki Fairchild Sanayi Mühendislik ve Geliştirme'nin Başkan Yardımcısı oldu. 1973 yılında, geçirdiği rutin sağlık kontrolünde kansere yakalandığı tespit edildi. Von Braun, insanlı uzay uçuşu ve roketler ile ilgi yeni nesil yetiştirmek için, kolej ve üniversitelerde konuşmalara davet edildi ve mümkün olduğu ölçüde kendi projelerinde çalışmaya devam etti.Wernher von Braun, 16 Haziran 1977 tarihinde, 65 yaşındayken, Virginia'da Pankreas kanserinden öldü. Alexandria'da, Virginia Ivy Hill Mezarlığı'na defnedildi.

© 2020 teknodosya.com

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey YouTube Icon